Inne wydawnictwa

HANNA CIEPIELA "ZARAZ WRACAM"

HANNA CIEPIELA "ZARAZ WRACAM"
15.12.2008r.- promocja zbioru reportaży-wspomnień  Hanny Ciepieli o ludziach kultury i sztuki uhonorowanych pamiątkowymi tablicami  w tzw. "Alei Gwiazd"  na Starym Rynku w Gorzowie Wlkp.
Autor : Hanna Ciepiela
Tytuł: "Zaraz wracam"
Redakcja:  Zbigniew Sejwa
Projekt, opracowanie graficzne: Monika Szalczyńska
Zdjęcia: Zenon Kmiecik oraz Waldemar Kućko, Kazimierz Ligocku, Marian Łazarski, Zbigniew Sejwa, Jerzy Szalbierz
Korekta: Ewa Kraszewska
Wydawca: Klub Myśli Twórczej "LAMUS", Druk: Sonar Sp. z o.o., ul. Kostrzyńska 89, 66-400 Gorzów Wlkp.
 

Kluczem do napisania książki dla Hanny Ciepieli stały się tablice w Alei Gwiazd, upamiętniające zmarłych gorzowskich artystów. - Gdy jeszcze pracowałam w Gazecie Lubuskiej, pojawiła się taka myśl, aby utrwalić tych ludzi. Jednak dopiero gdy zmieniłam pracę i w pewnym momencie zaczęło mi brakować pisania, poświęciłam się w całości temu przedsięwzięciu – opowiada autorka. Jak ważne jest ocalenie pamięci, ale tej zwyczajnej, ludzkiej opartej na wspomnieniach bliskich artystów H. Ciepiela przekonała się, gdy zmarł Mieczysław Rzeszewski, znany gorzowski architekt. – Rozmowy z panem Mieczysławem o jego kolegach miałam nagrane, ale nagle okazało się, że część z nich nie jest do odtworzenia. Chciałam się jeszcze raz z nim umówić na wywiad, ale było już za późno – wspomina. Ciekawie napisane reportaże w barwny sposób ukazują życie: Jana Korcza, Andrzeja Gordona, Wiesława Strebejko, Waldemara Kućki, Jerzego Szalbierza, Zdzisława Morawskiego, Bolesława Kowalskiego, Henryki Żbik-Nierubiec, Hieronima Świerczyńskiego, Mieczysława Rzeszewskiego, Michała Puklicza i Ireny Dowgielewicz. Wśród opisanych postaci H. Ciepiela najbardziej ceni W. Strebejko za dokonania artystyczne. – Podziwiam ich wszystkich na równi, przede wszystkim dlatego, że w smutnych czasach PRL-u potrafili żyć kolorowo, jak prawdziwi artyści – tłumaczy. Książka ukazała się w nakładzie 500 egzemplarzy i jest dostępna m.in. w księgarni „Daniel”.
(az), Gorzowskie Wiadomości Samorządowe, nr 2, 2009r.

Hanna Ciepiela jest rodowitą gorzowianką. Ukończyła WSP w Zielonej Górze. Przez 12 lat pracowała w Gazecie Lubuskiej jako dziennikarka pisząca o kulturze. Obecnie pracuje w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego, gdzie m.in. prowadzi warsztaty dziennikarskie dla nauczycieli oraz organizuje konkurs na najlepszą gazetkę szkolną w województwie lubuskim. Ma dwie córki Agatę i Karolinę. Uwielbia czytać i zajmować sie psem Milką.

SPIS TREŚCI:

Wstęp

Pożeracz farb

Znawca czerwieni i brązów

Tęcza dla Wieśka

Waldek, daj wiecej zdjęć!

Portret na torach

Książę z Gorzowa

Jak Bolek z psem tańczył

Artystka na mchu

Wróg wielkiej płyty

Nigdy nie był stary

Zaraz wracam

Dama na poduszkach

Znałam ich
Krystyna Kamińska
Archiwum |