Inne wydawnictwa

80 LAT KAMIENICY

80 LAT KAMIENICY
Dostępne w biurze Klubu LAMUS. 

WSTĘP
Nie pamiętam kiedy na odnowionej elewacji budynku przy ul. Sikorskiego 5 pojawił się napis: A.D. 1929 arch. Willy Senckpiehl. Któregoś dnia idąc (jak zwykle, do pracy) do KMT Lamus spojrzałem w górę i doznałem olśnienia – mamy 2009 rok, a więc kamienica ma 80 lat, piękny jubileusz. Po dokładniejszym zbadaniu historii okazało się, że budynek jest o wiele starszy, a jego początki sięgają połowy XIX w. Jednak 80 lat temu, po różnych remontach i adaptacjach, kamienica otrzymała praktycznie niezmieniony do dzisiaj kształt.
   Postanowiłem uczcić ten fakt organizując w Klubie Lamus urodziny – 80 lat kamienicy 1929-2009. Na dwudniowe jubileuszowe uroczystości złożyły się: wystawa fotografii i dokumentów (z kolekcji R. Piotrowskiego i niżej podpisanego) pt. Wokół ul. Sikorskiego, okolicznościowe wystąpienia historyków regionalistów połączone
z wieczorem muzyki Hermanna Silwedela (którego sylwetkę przedstawił Ryszard Bronisz) w wykonaniu Izabeli i Lecha Serpinów oraz program artystyczny pt. Zrzuta, w którym wzięło udział 20 artystów – przyjaciół klubu. Serdecznie im dziękuję za występy non profit*.
   Niniejsza broszura zawiera napisane specjalnie na tę okazję teksty dr Dariusza Rymara, Roberta Piotrowskiego, dr Krystyny Kamińskiej, a ilustrowana jest fotografiami ze wspomnianej wystawy i archiwum działalności klubu.
   W życiu budynku osiemdziesiątka to mało. Są budowle, które trwają tysiąc i więcej lat. Jednak ważny jest nie tylko czas, ale i pamięć tego, co się wydarzyło, czego było się świadkiem. Czy kamienica Lamus dużo widziała? Nie wiem – były dwie wojny światowe i migracje narodów. Na pewno jednak widziała jak niemiecki Landsberg a.W stał się polskim Gorzowem Wlkp. – jest łącznikiem niemieckiej i polskiej historii miasta, które ma już 752 lata.
                                     Zbigniew Sejwa

SPIS TREŚCI:
Robert Piotrowski
HISTORIE W KAMIENICY LAMUS - OSTATNIE 80 LAT, A MOŻE NIECO WIĘCEJ, MOŻE TROCHĘ DALEJ

Dariusz A. Rymar
Z LAMUSA HISTORII

Krystyna Kamińska
LAMUS - HISTORIA KLUBU

     
Archiwum |