Stowarzyszenie kamienica - działania

>>> NATALIA SZOSTAK - HOLY/ŚWIĘTE!

>>> NATALIA SZOSTAK - HOLY/ŚWIĘTE!

Stowarzyszenie Promocji Kultury "Kamienica", Galeria Terminal 08, Klub Myśli Twórczej "Lamus" zapraszają na kolejną wystawę projektu "Sztuka jako doświadczenie":

Galeria Terminal 08, ul. Grobla 15
otwarcie wystawy 29 września, godz. 18.00

 

Natalia Szostak ur. 1980 w Szczecinie. W 2007 roku uzyskała dyplom na kierunku malarstwo i rysunek na San Francisco State University w Kalifornii. Dwa lata później otrzymała nagrodę dla wyróżniających się młodych artystów w międzynarodowym konkursie organizowanym przez X-Power Gallery w Los Angeles. Zakwalifikowała się do 24 Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego. Dyplomantka na szczecińskiej Akademii Sztuki. Dwukrotna stypendystka Miasta w 2011 i 2012 r. Zajmuje się malarstwem, fotografią i wideo, niejednokrotnie łącząc je ze sobą. Jej prace pokazywane były w Polsce, Belgii, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i na Litwie. Obecnie mieszka w Szczecinie.

Wystawa to efekt pracy poświęconej tematowi cielesnego doświadczania rzeczywistości. Zakotwiczone wewnątrz świata doczesnego i jednocześnie uduchowione, ciało jest miejscem granicznym, w którym realizuje się przypuszczenie o świętości materii. Postać ludzka, główna bohaterka wystawy, jest zarazem autorką i wizerunkiem; za pomocą ciała, stwarza jego obrazy. Dzięki nim ożywa jako ikona - rezerwuar obecności, niedoskonałe odbicie świata.


Holy! Współczesna ikona w przestrzeni miejskiej
Praca ta jest pewnego rodzaju syntezą moich dotychczasowych działań artystycznych ze szczególnym uwzględnieniem projektowania graficznego jako metody docierania do przypadkowego odbiorcy poza przestrzenią galerii czy muzeum. Inspiracją przy jej powstawaniu były drzeworyty ludowe o tematyce religijnej oraz fenomen kapliczek warszawskich, które powstały jako zastępcze miejsca modlitw podczas II wojny światowej. Odwołania do konkretnych przykładów o tematyce sakralnej nie jest tutaj przypadkowa. W swojej twórczości czerpię ze sztuki religijnej jako pełniącej pewną określoną funkcję poznawczą i światopoglądową. Wzorując się na jej formach, tworzę osobiste wypowiedzi w kwestiach, które mnie nurtują. W tym wypadku jest to propozycja współczesnej ikony.

Wystawa zorganizowana w ramach projektu TERMINAL08 - MIĘDZYNARODOWA GALERIA SZTUKI - SZTUKA JAKO DOŚWIADCZENIE 2012, dofinansowana z budżetu Miasta Gorzowa.

Galeria Terminal08 czynna w soboty i niedziele w godz. 12-18, w pozostałe dni rezerwacje telefoniczne 788-365-737 lub email: bart@terminal08.org
 

<<< nataliaszostak.com

 
Archiwum |