Stowarzyszenie kamienica - działania

>>> AODHGÁN O'FLAHERTY + MICOL ROUBINI + LORENZO CASALI - VIDEO

>>> AODHGÁN O'FLAHERTY + MICOL ROUBINI + LORENZO CASALI - VIDEO
Stowarzyszenie Promocji Kultury "Kamienica", Galeria Terminal08 oraz Kamienica Artystyczna "Lamus" w Gorzowie zapraszają na otwarcie dwóch wystaw z całorocznego cyklu "Sztuka jako transgresja":

AODHGÁN O'FLAHERTY + MICOL ROUBINI + LORENZO CASALI – VIDEO

21.09.2013 r., godz. 19.00 – wernisaż wystaw – Galeria Terminal08, ul. Grobla 15.
Wystawa czynna do 13.10.2013 r.
 
Micol Roubini i Lorenzo Casali żyją i pracują pomiędzy Milanem i Rotterdamem. Ich pierwszym wspólnym filmem był Ignition (Zapalenie), który powstał podczas pobytu rezydencyjnego w Guesthouse w Cork w 2010 roku. W 2011 roku film był prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie i na Sub Urban Video Lounge. 
Traversate (Przeprawa), ich druga praca wideo była pokazywana w Hangar Bicocca w Milanie. W 2011 zakwalifikowali się na trzymiesięczną rezydencję AiR Novia na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Nykarleby w Finlandii, podczas której stworzyli wideo/książkę Green Gold. Praca była później edytowana i drukowana w Rotterdamie dzięki wsparciu Szwedzkiej Fundacji Kultury i Universytetu Novia. Pierwsza prezentacja tego filmu miała miejsce w kwietniu 2012 w Stills, Szkodzkim Centrum Fotografii w Edynburgu. Seria zdjęć i artykuł na temat filmu zostały opublikowane w holenderskim magazynie architektonicznym Volume, Archis Publisher. W lipcu 2012 zakwalifikowali się do rezydencji w Aperto 2012_Art połączonej z wizytą profesor Claudii Losi. W październiku 2012 zakwalifikowali się do Premio Città di Treviglio gdzie zdobyli główną nagrodę za projekt Green Gold. Ich ostatnie dwie prace wideo będą prezentowane w grudniu w Spazio Oberdan w Milanie podczas 23ego Festiwalu Twórców Filmowych.
Poprzez fotografie, dźwięk i wideo ich praca opiera się na wnikliwym studiowaniu specyfiki miejsca i próbach krytycznego i poetyckiego odczytywania krajobrazu.
 
Aodhgán O'Flaherty jest artystą audio-wizualnym, mieszka w Cork w Irlandii. Dyplom w Crawford College of Art and Design w Cork (BA). Jego kompozycje dźwiękowe i prace wideo skupiają się na obecności wzniosłości we współczesnej sztuce.
Praca Untitled składa się z trzech projekcji, w których kable, wiatraki i stacje benzynowe przypominają megalityczne grobowce.  Do stworzenia warstwy dźwiękowej instalacji Aodhgán wykorzystuje dźwięki znalezione w nagraniach, osobiście wygenerowane oraz nagrywane z otoczenia. Nagrania nocnego ruchu ulicznego czy dźwięki kasy fiskalnej przeciwstawiają się widokom opustoszałego krajobrazu. Za pomocą mikrofonów cewkowych zostało nagrane pole elektromagnetyczne włączników światła i kontaktów – duch w maszynie.
Wśród wykorzystanych motywów pojawia się również nagranie kurczaków na linii produkcyjnej. Obraz jest silnie przetworzony prawie do poziomu abstrakcji. Przetworzenie dotyczy również warstwy dźwiękowej, gdzie wszelkie dźwięki stają się niezdefiniowanym pulsowaniem. Także proces nawarstwiania i manipulowania jest istotny zarówno dla warstwy wizualnej jak i dźwiękowej. Podobnie w pracy 'Od serca' – podwodne nagranie zostało przetworzone w mroczną sytuację 'nie z tego świata'.
 
Wystawa towarzysząca I Festiwalowi Sztuki Wideo GREEN AGE organizowanego przez Galerię Sztuki Najnowszej w Miejskim Ośrodku Sztuki w Gorzowie Wlkp.
 
Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gorzowa, Marszałka Województwa Lubuskiego oraz Culture Ireland.
 
Galeria Terminal08 czynna jest w soboty i niedziele w godz. 12-18, w pozostałe dni rezerwacje bart@terminal08.org lub 788 365 737 - wstęp wolny.
 
 
Archiwum |